Severská Chůze

Nordic Walking (NW)

Se svolením převzato ze serveru 
ProReS.cz
    Jak využít jednoduchý pohyb ve prospěch svého zdraví? Hlavně si ho nenechte utéci! Každý den bez něj je totiž nenahrditelnou ztrátou.
  • Začněte spontánně!
  • Bez zdlouhavé teorie
  • Kineziologicky efektivně
  • Bezpečně
    V tom je severská chůze JEDINEČNÁ!!!
Dá se s ní začít ihned, v jakémkoliv věku, v jakémkoliv běžném terénu, bez drahého vybavení, s přáteli...
    Vedení nebo kurz není podmínkou, ale volitelným obohacením zdravotního účinku, Vašeho prožitku a jistoty v případě zdravotních problémů. Až si NW vyzkoušíte, rozhodněte se v klidu o dalším směru Vašich kroků! Přijďte klidně i k nám, budete vítáni!

                          odborný názor ZDE 

Proč zrovna "obyčejná" chůze s hůlkami?
    
    Usilovné sportování a cílené zdravotní cvičení vnímáme většinou jako umělý prvek v našem životě. Chůze s hůlkami je ale jednou z nejpřirozenějších aktivit pod sluncem. Spojuje typicky lidský způsob přemisťování (chůzi) s vrozenými vzorem čtyřnohé opory. Zřejmě proto je tak oblíbená ve fyzioterapii. Díky své uzpůsobitelnosti je velmi cennou metodou využívanou v rehabilitaci


    FyzioVycházky
 Pro
 jsou nejjednodušší způsob jak začít systematicky s Nordic Walking. Naučíte se na nich základní pravidla a vyzkoušíte různé hole. Instruktorem a průvodcem Vám bude fyzioterapeut, tedy odborník rozumějící nejen chůzi. 
    FyzioVycházky jsou ZDARMA pro klienty RHB odborníků zúčastněné v projektu 
ProReS.cz
!!! Ostatní zájemci se mohou připojit i bez objednání za poplatek 50,-Kč (=2eura; prosíme o přesnou hotovost) Hole lze rezervovat, půjčujeme je proti záloze 1000,-Kč (50euro).
    FyzioVycházky Vám pomohou změnit prostředí v němž se většinu dne nacházíte. Odehrávají se na pečlivě vybíraných příměstských trasách, obvykle ve spojení s návštěvou parků nebo kulturních památek. Začínáme v Praze a Kladně. Svou účastí na FyzioVycházce vždy podpoříte vybraný vyšší cíl, myšlenku, sportovní nebo rehabilitační téma 
ProC
. Dobrovolným příspěvkem můžete vždy podpořit sociální program 
ProReS.cz
 pro pacienty v hmotné nouzi. 
Jak hole v ruce změní vaši chůzi?

    Hodně a přitom nenásilně. Hole Vám připomenou, že chůze není jen prostředkem ke zběsilému dosahování cestovních cílů, ale součást POHYBU... Tedy jednoho z nejkrásnějších pozemských úkazů, který můžeme prožít všemi smysly.


Severská chůze je jako minerálka... 

    Je snadno dostupná, přírodní a skvěle chutná. Můžete ji pít i když nejste nemocní a přesto Vám bude přinášet vše dobré co obsahuje. Účinek Nordic Walking na naše tělo je opravdu všestranný. Přitom jde o metodu, pro kterou nemusíte vyčleňovat zvláštní čas ve svém nabitém programu. Jen ji musíte, stejně jako minerálku, zařadit do svého pohybového jídelníčku. Pochutnat si na ní můžete:
  • cestou do práce a z práce
  • při pochůzkách po městě
  • když si potřebujete něco promyslet
  • na procházce s rodinou
  • během schůzky s přáteli
  • na netradiční pracovní schůzce

A nebojte se! Severské hole můžete kdykoliv pustit, aniž by vám upadly. Nezmeškáte ani žádné kýchnutí, ani telefonát! Časem ale zjistíte, že je něco božsky osvobozujícího na severské otužilosti a bezstarostném odreagování mimo dosah mobilních sítí ;-) Vše záleží jen na Vás. Nordic walking je otevřenou cestou.
Proč (ne)mohu jít bez hůlek?

    Můžete... Kdo vyznává styl NW, vyznává obvykle i přirozenou otevřenost. Jen si procházku neužijete ve stylu NW, tak jako přátelé , kteří s Vámi vyrazí s hůlkami. Neosaháte si terén rukama a horní končetiny zapojíte jen jako obyčejná "kyvadla". Bez holí neprožijete dynamiku chůze tak jako s nimi. Rychlejší tempo pro Vás bude úprkem a vy se narozdíl od přátel s holemi můžete trápit. 


Nenechte se zmýlit!

    Chůze s holemi NW není vůbec srovnatelná s lyžováním nebo běžkováním, zbavujícím nohu lehkosti, volnosti i bezpečně pevné opory. Severské hole při klasickém NW nejsou ani pomůckou k významnému odlehčení váhy těla, jako hole turistické (masivnější rukojeť, volné poutko a delší hrot). Už vůbec nenesou Vaší váhu jako hole francouzské používané ve zdravotnictví po úrazech a operacích. Přesto NW hole změní model vaší chůze učiní ho dynamičtější a přitom překvapivě bezpečnější, lehčí, koordinovanější. Váš trup přestane být tuhým "pařezem" a horní končetiny pouhými "kyvadly"...autorský příspěvek, zdroj obrázků viz vázané odkazy